Wschodnie Wybrzeże

Wschodnie Wybrzeże odznacza się różnorodnością krajobrazów, które zadowolą gusta najwybredniejszych turystów. W tajskich kąpieliskach morskich sezon trwa przez cały rok. Wakacje swoich marzeń można przeżyć w ruchliwym kurorcie lub na nieomal bezludnej wyspie.

Pattaya (Pattaja)

Pattaya - nocne życie
Pattaya nocą

Pattaya, największe w Azji kąpielisko, oddalona jest tylko o dwie godziny drogi autem na południowy wschód od Bangkoku. Kto szuka samotnej wsi rybackiej, będzie rozczarowany. Plaża w Pattaya o długości 3 km jest pełna i gwarna o każdej porze roku. Zaraz za nadbrzeżna promenada wybudowano niezliczone hotele i zespoły bungalowów, restauracje i bary wszystkich kategorii, jak również najróżniejsze lokale rozrywkowe. Życie nocne ma tutaj zbyt wiele twarzy, aby określić je jednym zdaniem. Ze względu na wielkomiejski charakter Pattaya wiele spraw można tu załatwić także po zachodzie słońca. Szykowne butiki i małe domy handlowe znajdują się prawie na każdym rogu ulicy. Na północy, poza głównymi płazami, znajdują się spokojniejsze odcinki plaż.

Jomtien

Wspaniała, piaszczysta plaża Jomtien jest o wiele mniej znana i oblegana niż ta w Pattaya. Miejscem ucieczki od gwaru są także małe plaże ciągnące się w kierunku północnym. Warto też udać się łodzią na niezbyt odlegle wysepki. Do Ko Larm lub Ko Sak płynie się tylko 45 minut.

Kosamet

Ko Samet, leżące bezpośrednio przed wybrzeżem Rayong (Rajong), należy już od dawna do najbardziej ulubionych rejonów wypoczynkowych. Piękne, białe, długie piaszczyste plaże na wschodnim wybrzeżu aż zapraszają do leniuchowania.

Bang Saen (Bang Sen)

Na północ od Pattaya leży Bang Saen, stare kąpielisko morskie, szczególnie lubiane przez mieszkańców Bangkoku. Poza piękną plażą jest tu jeszcze jedna atrakcja: akwarium Centrum Nauk Morskich. W pobliżu znajduje się wodny park rozrywkowy „Ocean World” (Świat Oceanu) i odległy od niego o parę kilometrów ogród zoologiczny Khao Kaeo Zoo (Kao Keo). Drapieżniki mają tu wolny wybieg wśród malowniczych wzgórz.

Chantaburi (Czantaburi)

W tym ruchliwym mieście znajduje się wielkie targowisko, piękne drewniane domy, kilka świątyń i interesujące budynki reprezentacyjne. Liczne wille wskazują na dobrobyt. Chantanaburi jest znane w Tajlandii z kamieni szlachetnych, zwłaszcza czerwonego szafiru. Niemal na każdym kroku można zobaczyć szlifowanie lub sortowanie malutkich kamieni. Kupować powinno się je tylko z prawdziwym ekspertem – nawet w Tajlandii nie ma szlachetnych kamieni za polowe ceny.

Rayong (Rajong)

Plaża w Rayong
Plaża w Rayong

W kierunku południowym leży prowincja Rayong, znana z wielu pięknych, piaszczystych plaż. Między nimi znajdują się ciche zatoki i czarujące wioski. Plaże ciągną się przez 25 km, od wioski rybackiej Ban Phe (Ban Pe) ać do Mae Pin; są ocieniane przez palmy i stosunkowo puste. Chociaż w ostatnim czasie otwarto przy nich nowe hotele, to w przeciwieństwie do Pattaya są tu nadal idealne warunki dla osób lubiących spokój. I jeszcze ciekawostka: znany sos rybny, bez którego nie może obejść się żadne danie w Tajlandii, produkowany jest właśnie tutaj.
Warte obejrzenia w mieście Rayong są dwie świątynie: Wat Lum Mahachai (Wat Pra Mahaczai) i Wat Pa Pradu. Szczególnie wspaniały krajobrazowo jest ogród botaniczny w Sopha (Sopa) oraz Park Narodowy Khao Chamao (Kao Czamau).

Ko Chang (Ko Czang)

Jest to druga co do wielkości wyspa kraju; leży na południowym wschodzie w Zatoce Syjamskiej. Las tropikalny we wnętrzu wyspy, dziki i nieprzebyty, uważany jest za jeden z najlepiej utrzymanych w Azji Południowo-Wschodniej. Cały region górski Ko Chang oraz 46 małych, okolicznych wysp ogłoszono w roku 1982 Morskim Parkiem Narodowym Ko Chang. Bardzo piękna plaża, ocieniona palmami, z wieloma jeszcze wioskami składającymi się ze zwykłych bungalowów, pozwoli na przeżycie urlopu blisko natury.

Ko Mak

Na południe od Ko Chang leży wyspa Ko Mak. W płaskich zatokach są bardzo piękne, białe, ale wąskie piaszczyste plaże. Na zachodnim półwyspie wznosi się pasmo wzgórz z dwoma szczytami. Są tu palmy kokosowe oraz drzewa kauczukowe. Przed północnym cyplem Ko Mak leży Ko Khan (Ko Kan) wspaniała prywatna wysepka mórz południowych. Przy odpływie morza można dojść tam przez piaszczysta mierzeje z Ko Mak. Z Sunset Point (Miejsce Zachodzącego Słońca) warto obejrzeć wspaniale zachody słońca.

Sport

Na Wybrzeżu Wschodnim istnieją wspaniale warunki do uprawiania sportów wodnych. Dużym powodzeniem cieszy się żeglarstwo, surfing, narty wodne, spadochroniarstwo i lotniarstwo, nurkowanie z profesjonalnym sprzętem lub tylko z maską oraz połowy ryb w morzu. Nie zawiodą się także ci turyści, którzy lubią tenis, jeździectwo, strzelanie z pistoletów i łucznictwo, kręgle, bilard, a nawet wyścigi samochodowe.
Atrakcje dla całych rodzin przygotowano w Nong Nooch (Nong Noocz), tajskiej wsi dla turystów. Milo można spędzić tu czas na farmie orchidei, oglądając występy zespołu folklorystycznego lub pokazy słoni. Miłośnicy golfa również mogą uprawiać tutaj swoje hobby: 18 bardzo pięknych pól golfowych znajduje się w promieniu około 40 km. Pola o bardzo wysokim standardzie, wkomponowane w tutejszy piękny krajobraz, zaprojektowali najlepsi architekci.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress