Tajski gest ?Wai?

Grand Palace - panorama Bangkok Tajlandia

Gest ?Wai? wykonuje się w czasie powitania i pożegnania, wyrażając tym samym szacunek wobec ludzi, ale również i wobec miejsc czy też przedmiotów kultu związanego z wizerunkiem Buddy lub Króla Tajlandii. Gest ten może też oznaczać przeprosiny lub podziękowanie.

Przed wyjazdem do Tajlandii warto poznać podstawowe zasady ?Wai?, aby w czasie pobytu w tym egzotycznym kraju stosować go w każdej nadarzającej się sytuacji. Gest ten polega na złożeniu dłoni jak do modlitwy i lekkim skinieniu głową.

Rozróżniamy trzy stopnie 'Wai’:

I – złożone dłonie, kciuk dotyka brody, lekki ukłon głowy. Stosujemy ten ?Wai? w kierunku osób w tym samym wieku lub kolegów z pracy.

II – kciuk uniesiony do poziomu nosa, z jednoczesnym ukłonem ciała i głowy. 'Wai’ w kierunku osób starszych oraz wyższych rangą w hierarchii zawodowej czy też społecznej.

III – kciuk przyłożony do twarzy pomiędzy brwiami, pozostałe palce przy czole, ukłon jest dużo głębszy i dłuższy. Gest okazujący najwyższy szacunek i poważanie, na przykład w stosunku do mnichów.

W Tajlandii obowiązuje system hierarchii społecznej, od której zależy kto pierwszy powinien się kłaniać i w jaki sposób.

„Wai” pierwsze wykonują osoby znajdujące się niższej w hierarchii społecznej w kierunku ?Wai’ osób postawionych wyżej. I tak pracownicy kłaniają się szefom, młodsi kłaniają się starszym, uczniowie nauczycielom a dzieci rodzicom.

Natomiast nie powinno kłaniać się dzieciom, osobom wykonującym na nasze zlecenie jakąś pracę (kelnerzy, kierowcy, kupcy, itd.) czy też prostytutkom. Nie odwzajemniają ?Wai? mnisi, członkowie rodziny królewskiej oraz nauczyciele uczniom.

[dfads params=’groups=-1’]


One Comment to Tajski gest ?Wai?

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress