Szmaragdowy Budda

Grand Palace - panorama Bangkok Tajlandia

W dzielnicy Bangkoku – Phra Nakhon, mieści się przepiękny kompleks sakralnych i świeckich budynków, postawiony na przestrzeni trzech  stuleci. Jest to Phra Borom Maha Ratcha Wang, czyli Wielki Pałac Królewski, niegdyś oficjalna rezydencja króla Tajlandii. Obecnie część z budynków służy do przyjmowania koronowanych głów i dyplomatów.

Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Tajlandii i obowiązkowy punkt programu większości wycieczek do stolicy Tajlandii.

Wielki Pałac składa się z wielu budynków, pawilonów czy też hal, otoczony jest dziedzińcami, ogrodami i zadbanymi trawnikami. Składową tego kompleksu jest m.in. Wat Phra Kaew, czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy, uznawana za najważniejszą świątynię buddyjską Tajlandii.

Oczywiście to, co najcenniejsze w tej świątyni, to Szmaragdowy Budda – najmocniej czczony wizerunek Buddy w ojczystym kraju. Niewielki posąg umieszczony jest wysoko na tronie, w przepięknej, wielkiej sali, pełnej przepychu, złoceń, ozdób, płaskorzeźb i stojących lwów.

Ten wyjątkowy posąg ma zmieniane szaty. Czyni to sezonowo sam król, wybierając tradycyjne odzienie Buddy w zależności od pory roku, co ma przynosić szczęście i dobrobyt dla kraju w ciągu każdego sezonu. I tak w letniej, gorącej porze jest to korona i złota, bogato zdobiona szata wysadzana diamentami, w porze deszczowej jest to złocone delikatne odzienie mnicha, a w porze zimowej złoty płaszcz.

Nigdy nie ustalono jednoznacznie pochodzenia legendarnego, szmaragdowego posągu. Jedna z wersji opowiada, jakoby w jedną z chedi trafił piorun, a rozłupawszy budowlę, umożliwił światu odkrycie ukrytej tam szmaragdowej rzeźby. Inna wersja, bardziej prozaiczna, mówi że znaleziono niegdyś posąg pokryty zaprawą, która częściowo odpadła ukazując zaskakująco piękną zawartość w postaci Szmaragdowego Buddy. Rzeźba ta jedynie z nazwy jest szmaragdowa, a faktycznie wykonana została z przypominającego szmaragd jadeitu.


Comments are Closed

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress