Środkowa Tajlandia

Środkowa Tajlandia nazywana jest kolebką tego kraju. Droga z Bangkoku prowadzi przez szerokie równiny Menam Chao Phraya (Menam Czao Praja) i jego dopływów. Kto nie lubi podróżować po głównych drogach (H-1 i H-11), może jechać wąskimi szosami poprzez niezliczone kanały i potoki, mijając wioski położone wśród niekończących się pól ryżowych. Niektóre z ważniejszych atrakcji tego regionu opisane są na stronie dotyczącej Bangkoku. Poniżej kilka innych miejscowości:

Nakhon Sawan (Nakon Sawan)

Na górze Khao Kop w północnej części miasta, obok stacji telewizyjnej, stoi zespól świątynny, który powstał już w czasie ery Sukkothai (Sukotai). W Viharn czczona jest kopia odcisku stopy Buddy. Szczególnie godna obejrzenia jest odbywająca się corocznie z okazji Chińskiego Nowego Roku wielka parada z olbrzymimi smokami i lwami.

Sukkothai (Sukotai)

Sukkothai - pomnik Buddy
Sukkothai – pomnik Buddy

Kto interesuje się historią Tajlandii, ten nie powinien zrezygnować z wizyty w starym Sukkothai, będącym kolebka Tajlandii. Ruiny nie są może tak znane jak te z Ayutthaya, ale nie mniej fascynujące. Stary Park Historyczny Sukkothai podzielono na 4 części (Stare Miasto, Północ, Zachód i Południe). Tutaj, na wzgórzu 50-metrowej wysokości znajduje się m.in. wysoka na 12,5 metra statua stojącego Buddy. Po wizycie w Sukhothai szczególnie pozostają w pamięci uroczystości przypadającego w listopadzie Święta Świec (Loy Kratong).

Park Narodowy Ramkhamhaeng (Ramkamheng)

Na południe od ruin starego Sukkothai wznosi się pasmo górskie, które zostało ogłoszone Parkiem narodowym. Można wejść na jego najwyższy szczyt Kao Luang (1185 m n.p.m.). Mijany po drodze cztero-stopniowy wodospad jest szczególnie piękny w czasie miesięcy zasobnych w deszcze.

Kamphaeng Phet (Kampeng Pet)

To miasto również było ongiś stolicą państwa Sukkothai. Największą atrakcją jest wielka, odrestaurowana Wat Phra Keo (Wat Pra Keo) w obrębie dobrze jeszcze rozpoznawalnych fortyfikacji miejskich. Już z ulicy można dostrzec wielką statuę Buddy. To właśnie w tej świątyni był wcześniej wystawiony Szmaragdowy Budda, dzisiaj eksponowany w Bangkoku w Wat Phra Keo.

Umphang (Umpang)

Wąska, asfaltowa droga naszpikowana ostrymi zakrętami (jest ich 1100) prowadzi z Mae Soi do Umphang przez góry ze szczytami sięgającymi prawie 1900 m n.p.m. Ze względu na wiele osobliwości natury trasa ta jest coraz popularniejsza wśród miłośników przyrody. Od marca podziwiać można setki orchidei w nieograniczonej wprost liczbie gatunków i gamie kolorystycznej.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress