Phuket i okolice

Phuket (Puket)

Phuket jest największą wyspą Tajlandii; ma 539 kilometrów kwadratowych powierzchni (50 km długości i 22 km szerokości) i leży około 900 km na południe od Bangkoku. Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się blisko tuzin plaż, cieszących się uznaniem turystów. Bezpośrednio za nimi, z północy na południe, rozciąga się silnie zalesione pasmo górskie. Ciągnące się za masywem górskim równiny pokryte polami ryżowymi, z licznie rozsianymi wsiami i lasami mangowców urozmaicają krajobraz. Około 7 proc. wyspy pokrywa naturalna puszcza, podlegająca przepisom o ochronie przyrody.

Plaża na Phuket
Plaża na Phuket

Wspomniane wyżej, najbardziej atrakcyjne plaże zachodniego wybrzeża nie są jednakowe. Niektóre wydają się nieskończenie długie, inne przechodzą w piaszczyste zatoki, otoczone wysokimi granitowymi skalami. Turyści najczęściej odwiedzają 2-3 kilometrowe odcinki plaż Patong, Karon i Kata. Tu gromadzą się przede wszystkim liczni goście hotelowi. Natomiast plażowicze szukający spokoju nie będą mieli problemów ze znalezieniem prawie pustych miejsc. Zapraszają plaże: Nai Yang (Nai Jang), Bang Thao (Bang Tau), Pan Sea, Kemala, Relax, Kata Beach, Patong i Naiharn. Inne, leżące bardziej na uboczu, choć równie piękne, to Nai Thon Noi (Nai Ton Noi) i Hin Kruai znajdujące się w północnej części wyspy.

Dla turystów nie ograniczających wypoczynku jedynie do pobytu na plażach, atrakcją może być odwiedzenie miasta Phuket (Puket), stolicy prowincji. Na początku XX wieku rezydowali tam przede wszystkim bogaci baronowie cyny. Ich piękne, reprezentacyjne rezydencje, rozsiane w licznych parkach, stanowią atrakcje do dzisiaj. Nowe dzielnice są zdominowane przez nowoczesne centra handlowe, banki, biura i godne polecenia restauracje. Phuket jest ze względu na wydobycie cyny oraz rozwój przemysłu gumowego najbogatsza prowincja Tajlandii. Od roku 1973 lokalne władze kładą duży nacisk turystykę, co wiąże się z koniecznością rekultywacji środowiska naturalnego. Niektóre z przyjętych tutaj rozwiązań ekolodzy starają się odnieść do całego regionu. Najciekawsze szlaki turystyczne prowadza przez bogata we florę strefę ochronna puszczy Khao Phra Thaew (Kau Pra Tew). Na tym obszarze realizowany jest wyjątkowy eksperyment pod nazwa „Projekt Rehabilitacji Gibbonów”; wypuszczone z niewoli gibbony przystosowują się do samodzielnego życia w dżungli.

Khao Lak (Kau Lak)

Plaża na Khao Lak
Plaża na Khao Lak

Najpiękniejszy widok rozciąga się z restauracji Khao Lak View Restaurant. Przed oczyma gości leżą złoto-beżowe wstęgi plaż, malowniczo poprzerywanych przez pojedyncze masywy skalne, rozdzielające błękitne wody Morza Andamańskiego od bujnych zielonych gajów palmowych. Plaże ocienione są przez pasma gęstych drzew liściastych, w głębi lądu natomiast wznoszą się lesiste góry Parku Narodowego Khao Lak Lamru, których niezaprzeczalna atrakcja są olśniewające wodospady. W opinii wielu turystów najpiękniejsze zachody słońca w całej Tajlandii można przeżyć właśnie na płazy w Khao Lak.

Wyspy koło Phuket

Ze wszystkich plaż na wyspie organizowane są wycieczki do położonych naprzeciwko małych wysepek i raf koralowych. Poniżej przedstawiamy wybór najpiękniejszych wysp leżących w okolicy Phuket:

Ko Phi Phi Don / Ko Phi Phi Le (Ko Pi Pi Don / Ko Pi Pi Le)

Ko Phi Phi
Ko Phi Phi

Według legendy, podczas tworzenia świata ukształtowanie tych dwóch bliźniaczych wsyp kosztowało wiele trudu. W opinii turystów należą one jednak do najpiękniejszych miejsc na ziemi. W krystalicznie czystej wodzie, która mieni się wszystkimi odcieniami błękitu, można z lodzi dostrzec rozciągające się wokół rafy koralowe. Cześć wyspy Ko Phi Phi została włączona w liczący blisko 390 kilometrów kwadratowych Morski Park Narodowy Ko Phi Phi. O wielkim uroku bliźniaczych wysp stanowi fakt, ze baza hotelowo-turystyczna znajduje się w całości na Ko Phi Phi Don, natomiast Ko Pi Pi Le jest prawie niezamieszkała. Jednodniowe wycieczki z Phuket połączone są z obiadem spożywanym na plaży.

Zatoka Phang Nga (Pang Nga)

Skała wapienna Phang Nga
Skała wapienna Phang Nga

Znana w całym świecie zatoka z unikatowymi skalami krasowymi, kształtem przypominającymi wielkie maczugi, została ogłoszona w 1981 roku Parkiem Narodowym. Wody zatoki prawie zawsze są bardzo spokojne, tak, ze przez cały rok można po nich pływać łodziami. Zachwycające fantastycznymi kształtami wieże skalne, liczne morskie jaskinie, groty i laguny wraz z przylegającymi do nich plażami tworzą scenerie, której bajkowe piękno przyspiesza bicie serca każdego odwiedzającego. Zatoka ta urzekła również reżyserów jednego z filmów o Jamesie Bondzie, którzy osadzili tu akcje „Człowieka ze złotym pistoletem”. Jedna z najbardziej emocjonujących atrakcji turystycznych są wyprawy łodziami do niezliczonych jaskiń, pokrytych prastarymi malowidłami skalnymi.

Wyspy Similan

Piasek pokrywający plażę należy do najbielszych na świecie. Fantastyczne, zróżnicowane rafy koralowe zachęcają do wypoczynku w wodzie, czyniąc okolice wyspy idealnym miejscem dla amatorów nurkowania. W okolicznych wodach, oprócz ogromnej różnorodności gatunków ryb, występują również żółwie i węże morskie. Dla doświadczonych nurków atrakcja może być rafa koralowa, położona tuz obok Ko Surin w formie podwodnego ogrodu botanicznego podzielonego na strefy.

SPORT

Sporty wodne

Przy większości plaż znajdują się wypożyczalnie sprzętu sportowego (windsurfing, narty wodne, żaglówki itd.). Rejon Phuket stal się cenionym na świecie akwenem żeglarskim, rozciągającym się od granicy birmańskiej aż do malezyjskiej. Najbardziej lubiana przystania na Phuket jest port jachtowy w zatoce Chalong (Czalong). Renomowane szkoły i baseny do nurkowania znajdują się głównie na wyspach Phuket i Phi Phi Don, a najlepsze tereny dla miłośników świata podwodnego są w pobliżu wysp archipelagów Similan i Surin.

Kanoe (łódki)

Trasy dla łódek prowadza wzdłuż malowniczych wysp, niekiedy przez romantyczne jaskinie. Najbardziej intensywne doznania zapewniają spływy w hmongach, czyli w naturalnych lagunach, prawie w całości otoczonych przez wysokie, porośnięte bujną roślinnością ściany skalne.

Golf

Pola golfowe o bardzo wysokim standardzie, wspaniale rozplanowane, z wysokiej klasy zapleczem sprawiają, ze można tu uprawiać ten sport w jego najpiękniejszej formie. Wśród sześciu pól golfowych znajduje się także „Blue Canyon Club”, należący do 50 najlepszych pól golfowych na świecie.

Inne możliwości wypoczynku

Inna możliwością aktywnego wypoczynku na wyspie są wycieczki piesze i rowerowe oraz safari na słoniach.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress