Ko Samui i okolice

Ko Samui jest główną wyspą archipelagu obejmującego około 80 wysp w południowo -zachodniej części Zatoki Syjamskiej. Jest to trzecia co do wielkości wyspa Tajlandii, odległa o około 1 godzinę lotu samolotem od Bangkoku. Tutejsze lotnisko jest atrakcja sama w sobie, zostało bowiem zbudowane z drzewa palm kokosowych, które musiały zostać wycięte pod pas startowy lotniska.

Ko Samui - widok na morze
Ko Samui – widok na morze

Krajobraz Ko Samui jest wyjątkowo piękny: 26 km piaszczystych plaż, przedziwne kształty formacji skalnych i małe wioski. Najbardziej znane plaże Chaweng (Czaweng) i Lamai leżą na wschodnim wybrzeżu i połyskując białym piaskiem, zachęcają do wypoczynku czysta woda z palmami w tle. Spokojniejsze plaże na północy są o wiele mniej zatłoczone, a na zachodzie i południu zdarzają się nawet puste zatoki. Co prawda, plaże te są płaskie i poprzetykane koralami, a przy odpływie nie nadają się do kąpieli.

Przy głównych płazach znajdują się liczne, nowoczesne zespoły hotelowe z małymi barami, restauracjami o lokalnym wystroju oraz sklepami, ale nie ma tu śladów zgiełku i gwaru w stylu Pattaya. Ko Samui otoczone jest obwodnica, po której przez cały dzień krążą wieloosobowe taksówki, dzięki którym można tanio poznać wyspę. Warto obejrzeć także dżungle oraz spokojne wioski, w których specjalnie wyszkolone małpy wykonują duża cześć pracy na plantacjach orzechów kokosowych. Główna miejscowość, Nathon (Naton), z małymi sklepami oraz kameralnymi restauracjami proponuje cichy i spokojny wypoczynek.

Ko Pha Ngan (Ko Pa Ngan)

20 km na północ od Ko Samui leży wyspa Ko Pha Ngan o całkowicie odmiennym charakterze. Ko Samui wygląda miło i spokojnie, natomiast Ko Pha Ngan sprawia wrażenie bardziej dzikiej. Jedyne łatwo dostępne wybrzeże z jasnymi, piaszczystymi płazami w obramowaniu palm znajduje się na zachodzie i przedstawia widok jak gdyby wyjęty z albumu o morzach południowych. Dla odmiany, urocze piaszczyste zatoki na skalistym wybrzeżu wschodnim leżą na uboczu i można do nich dotrzeć poprzez strome, lesiste wzgórza; wymaga to sporego wysiłku. We wnętrzu wyspy warto obejrzeć imponujące wodospady bardzo zasobne w wódę od listopada do stycznia.

Wysypy Południowe

Na południe od Ko Samui 7 wysp tworzy archipelag Katen. Największa z nich, Ko Tan, jest urocza, mała wysepka znakomita do relaksu. Na wyspie Ko Mat Sum znajduje się płaza żwirowa, dobra do pływania, oraz wiele małych piaszczystych plaż pokrytych muszlami i kawałkami korali. Wyspy Ko Mod Dang, Ko Rab i Ko Mai Kong znane są z plaż o śnieżnobiałym piasku.

Ko Tao (Ko Tau)

Zachód słońca nad Ko Tao
Zachód słońca nad Ko Tao

Ta mała, skalista wyspa leży 38 km na północ od Ko Pha Ngan i oferuje zespoły bungalowów na dwóch piaszczystych plażach, pod palmami kokosowymi. Głębokie, otoczone przez okrągłe skały zatoki na południu wyglądają bardzo romantycznie podczas przypływu. Wyspa Ko Tao ma wysokie notowania wśród początkujących płetwonurków.

Sport

Organizatorzy wypoczynku na wyspach nastawieni są przede wszystkim na plażowanie i sporty wodne (bogata oferta w licznych hotelach). Od polowy lutego do polowy listopada na Ko Samui trwa sezon nurkowania. Wokół wyspy rozciąga się piękna rafa koralowa, a w Morskim Parku Narodowym można oglądać zespoły koralowców. Wiele szkól nurkowania oferuje kursy dla początkujących oraz podwodne wyprawy dla zaawansowanych nurków.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress