Bangkok – informacje praktyczne

Bangkok można odwiedzać przez cały rok. Najmniej polecamy okres między czerwcem a październikiem, kiedy wypada pora deszczowa. Co prawda, i w innych miesiącach pojawiają się przelotne deszcze, jednak działają one bardziej odświeżająco niż przygnębiająco. Proszę jednak nie zapominać o tym, że temperatura sięga tu 30 stopni Celsjusza i opady te nie są porównywalne z polskimi mżawkami.

Zakupy w Bangkoku

Niespotykane bogactwo towarów oferują nie tylko nowoczesne i w pełni klimatyzowane centra handlowe typu supermarkety oraz domy towarowe, Bangkok ale i sklepiki, uliczne kioski, bazarki, targi. Tajlandia jest znana z wysokiej jakości i szerokiego wyboru towarów, głównie tradycyjnych wyrobów sztuki rzemieślniczej. Jedną z najchętniej kupowanych pamiątek są tajskie jedwabie. W imponującym wręcz wyborze oferowane są w Bangkoku także kamienie szlachetne i wyroby jubilerskie. Szyte na miarę ubrania, w dowolnym stylu, leżące wspaniale na każdej figurze, wykonywane są w ciągu 24 godzin. W porównaniu do cen europejskich są niedrogie; na przykład: kostium kosztuje około 500 zł, koszula około 50 zł. Zakupy w Bangkoku nie ograniczają się do głównych ulic, ponieważ niezliczone sklepy i warsztaty są rozrzucone po całym mieście.

Opieka medyczna

Pobyt w Bangkoku może być okazją do podreperowania zdrowia. Odprężenie znaleźć można w tradycyjnym masażu tajskim, który łączy technikę jogi i akupresury oraz daje ciału stymulujące impulsy energetyczne. Masaże oferowane są m.in. w Wat Pho. Tutaj, tak jak i w niektórych międzynarodowych hotelach, można też nauczyć się technik masażu. Pod względem poziomu opieki medycznej Bangkok znajduje się na światowym poziomie. Są tu bardzo dobrze wyposażone szpitale oferujące Bangkok najwyższy standard hotelowy, wysoko wykwalifikowanych lekarzy oraz sprzęt techniczny najnowszej generacji. Można wykupić tzw. 'Roczny czek zdrowotny’, który pozwoli na korzystanie z usług tajskiej służby zdrowia. Także gabinety dentystyczne i pracownie techniki stomatologicznej są na europejskim poziomie. Koszty wynoszą około 25 proc. opłat europejskich.

Kultura i sztuka

Obok zmieniających się wystaw okresowych w Galerii Narodowej w Sanam Luang, dzieła sztuki wystawiane są także w Centrum Kulturalnym Tajlandii (Thailand Cultural Centre). W tym nowoczesnym kompleksie znajduje się m.in. teatr na 2000 miejsc i scena na wolnym powietrzu. Odbywają się tutaj koncerty, festiwale, spektakle kulturalne i pokazy taneczne; tu także znajduje się miejsce spotkań miłośników muzyki symfonicznej. Największą halą koncertową Bangkoku jest Convention Centre Królowej Sirikit, gdzie występowali wielcy artyści o międzynarodowej sławie tacy jak Whitney Houston, Rod Stewart i inni.

Królewski łodzie

Tajowie lubią się bawić. W ciągu całego roku odbywa się tu wiele świąt i festiwali; niektóre przedstawiamy na stronie 64. W Bangkoku szczególnym wydarzeniem jest parada łodzi królewskich, które w określone dni świąteczne, np. w rocznicę urodzin króla, przepływają Bangkok przez miasto. Barki królewskie są w artystyczny sposób ozdabiane i pokryte rzeźbami z drewna oraz wyrobami z laki. Łodzie te można zwiedzać przez cały rok w hali przy moście Arun Amarin.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress