Bangkok – co warto zobaczyć?

W Bangkoku warto korzystać ze zorganizowanych wycieczek, bo właśnie one ułatwiają w dużej mierze zapoznanie się z jego osobliwościami i pozwalają zaoszczędzić czas. Miejscowe biura podróży, hotele oraz organizatorzy turystyki proponują wiele różnorodnych tras. Dopiero gdy zacznie się odkrywać Bangkok, widać, ile jest tutaj do obejrzenia i poznania. Dokonanie odpowiedniego wyboru ze względu na wielką liczbę atrakcji jest niezwykle trudne, dlatego ograniczymy się tylko do obiektów najbardziej godnych uwagi.

Atrakcje

Wielki Pałac w Bangkoku
Wielki Pałac w Bangkoku

Udział w dwóch południowych wycieczkach pod nazwami „Wielki Pałac i Wat Phra Keo” (Wat Pra Keo) oraz „Centrum miasta i świątynie” bez zbędnej straty czasu pozwala dotrzeć do starego pałacu królewskiego oraz do czterech najbardziej znanych świątyń: Wat Phra Keo, tj. Świątyni Szmaragdowego Buddy, Wat Po – Świątyni Leżącego Buddy, Wat Benchamahopit (Benczamahopit) – Marmurowej Świątyni i Wat Trai Mitr – Świątyni Złotego Buddy. Statua Złotego Buddy w Wat Trai Mitr znajduje się w dzielnicy chińskiej. Najpierw wierzono, iż jest ona zrobiona z gipsu. Gdy pewnego dnia pękł, ujawniło się prawdziwe wnętrze rzeźby: wysoki na trzy metry Budda zrobiony jest z pięciu i pół tony masywnego złota. Nawet osoby najmniej wrażliwe i nieczułe na kulturę nie mogą przejść obojętnie obok tak wspaniałych klejnotów tajskiej sztuki budowania świątyń.

Pełen uroku pałac Vinanmek w całości zrobiono z pozłacanego drzewa tekowego. Zbudowany na początku XX wieku, z okazji 200 rocznicy Bangkoku, w roku 1982 został odrestaurowany na polecenie Królowej Sirikit. Ten niezwykły pałac obecnie mieści zbiory dzieł sztuki oraz fotografie króla Ramy V i jego rodziny.

Bangkok - "Wenecja Wschodu"
Bangkok – „Wenecja Wschodu”

Nie do pomyślenia jest wizyta w Bangkoku bez przejażdżki po rzekach i klongach (kanałach) miasta. Bangkok przez wiele lat był nazywany „Wenecją Wschodu”, bowiem aż do 1862 roku cały transport odbywał się na rzekach, kanałach i klongach; dopiero potem powstała pierwsza „właściwa” ulica. Zwiedzanie świątyń, łodzi mieszkalnych oraz domów na palach można połączyć z przejażdżką długimi łodziami lub barkami.

Wat Arun - Świątynia Jutrzenki
Wat Arun – Świątynia Jutrzenki

Najbardziej wyrazistym symbolem Bangkoku jest bezsprzecznie Wat Arun „Świątynia Jutrzenki”. Jej podobny do figurki z porcelany środkowy Prang (wieża świątynna) wznosi się na wysokość 74 metrów nad brzegiem rzeki Chao Praya (Czao Praya). Z polecenia króla Ramy I została odnowiona świątynia Złotej Góry, czyli Chedi Phukao Thong (Czedi Pukao Tong). Stoi ona na sztucznie usypanym wzgórzu o wysokości 78 metrów i była przez długi czas – aż do zbudowania pierwszego drapacza chmur – najwyższym obiektem w Bangkoku.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress