Atrakcje w okolicy Bangkoku

Damnoen Saduak – pływający targ

Pływający market w Damnoen Saduak
Pływający market w Damnoen Saduak

40 minut drogi od Bangkoku leży Damnoen Saduak (Damnen Saduak) z najpiękniejszym w Tajlandii pływającym targiem. Codziennie chłopi z całej okolicy oferują tutaj swoje produkty z załadowanych do pełna łodzi. Najciekawiej jest na targu między godziną 8 a 10 rano. O godzinę drogi samochodem od Bangkoku leży ogród różany Rose Garden tropikalny, bogaty w kwiaty park w stylu Country Clubu. W pobliżu, nad rzeką, znajduje się klub golfowy z 18 dołkami, miły hotel i plac przeznaczony na występy folklorystyczne. Pokazywane są tutaj tańce ludowe, ceremonie ślubów po tajsku, wyświęcanie mnichów buddyjskich. Można oglądać także słonie przy pracy.

Nakhon Pathom

Nakhon Pathom (Nakon Patom), 60 km na zachód od Bangkoku, to miejsce z najwyższym na świecie wizerunkiem Buddy o wysokości 115 metrów – Phra Phathorn Chedi (Pra Patorn Czedi). Tutaj, około 2300 lat temu, pojawił się buddyzm.

Ayutthaya

Ayutthaya
Ayutthaya

Ayutthaya (Ajuttaja) znajduje się około 70 km w górę rzeki od Bangkoku. W latach 1350-1767 była tutaj stolica Syjamu. Na zwiedzających duże wrażenie wywierają ruiny świątyń, pałaców i umocnień obronnych pozwalające wczuć się w ówczesną świetność i przepych miasta. Obejrzenie tego miejsca, wpisanego przez UNESCO do Księgi Światowego Dziedzictwa Kultury Ludzkości, poleca się każdemu turyście odwiedzającemu Azję.
Pałac Bang Pa In, na południe od Ayutthayi, był letnią rezydencją dawnych królów. Niezwykłą ciekawostkę stanowi Świątynia Wat Niwet Thamaprawat wybudowano ją w stylu angielskiego kościoła gotyckiego.

Sukkothai

Pomnik Buddy w Sukhothai
Pomnik Buddy w Sukhothai

Obok Ayutthayi także Sukkothai (Sukotai) fascynuje pamiątkami przeszłości. Do zwiedzania udostępnione są ruiny imponujących zespołów pałacowych i świątyń.

„Most śmierci” na rzece Kwai

Most śmierci na rzece Kwai
Most śmierci na rzece Kwai

Ciekawa jest podróż nad rzekę Kwai i przejażdżka koleją przez „Most śmierci”. Słynny most znajduje się 130 km na zachód od Bangkoku, w pięknej krajobrazowo okolicy z wodospadami, żyznymi dolinami i jaskiniami.

Park Narodowy Khao Yai

Khao Yai - wodospad
Khao Yai – wodospad

Park Narodowy Khao Yai (Kao Jai), około 200 km na północny-wschód od Bangkoku, zajmuje powierzchnię 218 400 ha na wysokości 800 m n.p.m. Żyją tu słonie, tygrysy, niedźwiedzie, ptaki z gigantycznymi dziobami dzioborożce i inne dzikie zwierzęta będące pod ochroną. Liczne gatunki dzikich kwiatów, drzew i przepiękne wodospady czynią pobyt tam niezapomnianym przeżyciem.

Ratchaburi

Świątynia Wat Mahathat - Ratchaburi
Świątynia Wat Mahathat – Ratchaburi

96 km na zachód od Bangkoku leży miasto Ratchaburi (Ratszaburi), które odgrywało wielką rolę w historii Tajlandii ponad 1000 lat temu. Te zamierzchłe czasy przypomina imponująca świątynia Wat Mahathat (Wat Mahatat) z wysokim prangiem, pokrytym stiukowym ornamentem. Ratchaburi jest znane z olbrzymich glinianych dzbanów na wodę z motywami smoków, wykonywanych ręcznie przez wiele manufaktur. Park Narodowy Erawan leży około 65 km na północny-zachód od Konchanburi, wzdłuż wąskiej, zalesionej doliny po obydwu stronach rzeki dopływu Kwae Yai (Kwe Jai), tworzącej szereg siedmiu bardzo pięknych wodospadów. Przy nich znajdują się tarasy powstałe z wyciekających osadów mineralnych. Zwiedzanie parku nie jest zbyt męczące, jednak powinno się być odpowiednio ubranym do marszu. Phra Buddha Pat (Pra Budda Pat) – relikwia odcisku stopy Buddy, znajduje się bezpośrednio na północ od Bangkoku. Odcisk stopy Buddy został przypadkowo odkryty około 350 lat temu przez polującego na jelenie myśliwego, który trafił nad mały staw o dziwnym kształcie, posiadający właściwości uzdrawiające.

Proponowane wyżej wycieczki można zarezerwować w agencjach w Bangkoku (także w wielu hotelach). Turyści, którzy nie lubią zwiedzania w grupie, mogą poznawać Tajlandię indywidualnie, przemieszczając się przy pomocy autobusów, kolei lub samolotów. Połączenia są bardzo dobre, a koszty przejazdów na poziomie dużo niższym niż europejski.

© 2023: Tajlandia | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress